Komentarze: 0 ; Głosów: 8

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 22-08-2019 14:47
Data modyfikacji: 16-02-2021 21:44

5 wad dużych telewizorów

Czy zawsze warto kupować jak największy telewizor w swoim budżecie? Czy przekątna ekranu ma aż tak duże znaczenie? Postanowiłem to przeanalizować, i to w dość nietypowy sposób - wymieniając wady wielkich telewizorów.

Duży Smart TV, szczególnie nowocześnie wyglądający, potrafi robić wrażenie. Ale wciąż wydaje mi się, że sporo osób na siłę kupuje większe telewizory, niż tak na prawdę potrzebuje.

Byleby tylko sąsiad zazdrościł, jak przyjdzie pożyczyć młotek!

Ale już tak na serio - duży telewizor to czasem duży problem.

W erze wpychania sprzętu na siłę postanowiłem pójść tym artykułem w przeciwnym kierunku. Za chwilę wskażę Ci minusy posiadania dużego telewizora, a wbrew pozorom trochę ich jest.

Wyższa cena

To oczywiste - przekątna ekranu wpływa na cenę, szczególnie w przypadku giganta na 65 cali lub więcej. I to również jeden z błędów zakupowych. Ludzie często kupują większy, ale technicznie gorszy telewizor, a później okazuje się, że mógłby być mniejszy nawet o 10-15 cali. I wciąż by wystarczyło.

Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać telewizor, bo jest sporo ważnych porad i nie można napalać się na jak największą przekątną.

Gorszy obraz

Dużo osób pewnie się nie zgodzi, bo co ma przekątna do jakości obrazu? Ano dużo. Mowa jednak o bardziej budżetowych seriach telewizorów. To często w nich występują problemy z podświetleniem, np. niedoświetlone strefy przy krawędziach.

Chodzi ogólnie o to, że na większym ekranie bardziej widać wszelkie niedoskonałości. Nie tylko mankamenty podświetlenia, ale także brak odpowiedniej szczegółowości, ostrości czy płynności. Przekłamania i odchylenia dotyczące kolorów też bardziej rzucają się w oczy.

Ale nie jest to reguła, bo lepsze telewizory - niezależnie od wielkości - generują świetniej jakości obraz. Sęk w tym, że swoje kosztują. Ale jak masz budżet i celujesz w duży oraz nowoczesny telewizor, który Cię nie zawiedzie, to sprawdź koniecznie pojedynek OLED czy QLED. Obie te technologie dają radę!

ogromny telewizor w ładnym salonie

Problem z umiejscowieniem

Zupełnie naturalna sprawa. Im większy telewizor, tym trudniej go ulokować, bo najbardziej wzrasta jego szerokość. Jeżeli za jego podstawę robią nóżki po bokach, to jeszcze gorzej, bo i stolik RTV musi być odpowiednio szeroki.

Złotą radą jest wymierzenie dostępnej przestrzeni i mebla, na którym będzie spoczywał nowy telewizor.

Przeczytaj też: 9 powodów, dla których warto kupić nowy telewizor

Większe zużycie energii

Kolejna oczywistość, ale mało kto przed zakupem o tym pamięta, prawda? Większa przekątna, większy obraz, więc i więcej energii potrzeba, aby go generować.

Wychodzi więc na to, że i zakup wielkiego telewizora, i utrzymanie go kosztują więcej.

Problem z przenoszeniem

Kilka prostych sytuacji - przemeblowanie, przeprowadzka, jak również (choć nie życzę Ci tego) konieczność reklamowania i odsyłania sprzętu. Im większy TV, tym łatwiej można go czasem uszkodzić podczas transportu. Nie wspominając o jego wymiarach i wadze, które utrudniają przenoszenie.

No dobra, ale kiedy telewizor jest duży?

Odpowiedź może być bardzo subiektywna, prawda? Dla jednej osoby będzie to 43 cali, a dla innej 75 cali.

Ale tak analizując na co dzień rynek tych urządzeń i patrząc na porównywarkę telewizorów, najczęściej wybierane przekątne to 50 i 55 cali. Według mnie powyżej 55 cali mamy już do czynienia z bardzo dużym TV.

A złotą radą i tak zawsze będzie dobranie przekątnej pod odległość, z której patrzysz na ekran, a w mniejszym stopniu pod metraż pomieszczenia. Choć jedno z drugim często ma ścisły związek.

Konkluzja

Ten artykuł nie miał na celu szykanowania wielkich telewizorów. W odpowiednich warunkach nawet 82-calowy gigant będzie odpowiedni. Zakładając, że wyświetla zadowalający obraz.

Cel był inny - pokazanie Ci, że nie można na pierwszym miejscu stawiać wyłącznie wielkości ekranu. Owszem, to ważny parametr, ale musi być dobrany rozsądnie i iść w parze z możliwościami telewizora. Przesadzenie z przekątną może skutkować niezadowoleniem z zakupu.

Zawsze jest też jeszcze jedna opcja, np. gdy marzy Ci się oglądanie filmów czy granie w gry na dużym ekranie lub potrzebujesz większej elastyczności co do przekątnej.

To projektor.

Wielkość obszaru, na którym wyświetlany jest obraz, można łatwo regulować, np. obiektywem czy umiejscowieniem sprzętu. Ale wszystko ma swoje wady i zalety, więc zobacz pojedynek sprzętu, tym razem projektor vs telewizor.Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem