Komentarze: 0 ; Głosów: 12

Autor: Maciej Turalski
Data publikacji: 13-08-2019 10:01
Data modyfikacji: 30-07-2021 10:45

OLED czy QLED? Co będzie lepsze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: OLED czy QLED? I to pytanie ma sens, bo obie technologie mają swoje wady i zalety, więc warto bliżej je poznać. Decyzja nie jest prosta, ale pomoże w niej poniższy poradnik. Krok po kroku wyjaśnię Ci, czym są oba rozwiązania i jakie mają mocne oraz słabe strony.


Przeglądając porównywarkę telewizorów, poza standardowymi i dobrze znanymi telewizorami LCD LED, możemy natrafić również na takie rozwiązania jak OLED czy QLED. Nie ma co ukrywać, że są to stosunkowo nowe i konkurencyjne technologie, goszczące w naszych sklepach dopiero od kilku lat. Wyznaczają wysoką jakość i najlepsze możliwe kolory.

Od razu nasuwa się więc pytanie, co jest lepsze i które rozwiązanie powinno się wybrać - OLED czy QLED? W poniższym tekście postaram się w jasny sposób opisać różnice oraz wady i zalety tych technologii.

Czy OLED i QLED to tak naprawdę to samo?

Nazwa podobna, różni się tylko jedną literką; w jednym i drugim przypadku są to telewizory najwyższej jakości. Nic dziwnego, że internauci, zadając pytanie o to, jak wybrać telewizor, często w pierwszej kolejności rozważają pojedynek OLED vs QLED.

OLED to technologia LG, a QLED to dziecko Samsunga, a więc obie promują Koreańczycy. To wszystko wzbudza podejrzenia, że prawdopodobnie jest to praktycznie to samo, tylko z nieco inną nazwą.

Nic bardziej mylnego! Możliwe, że takie było zamierzenie producentów, jednak OLED i QLED z technologicznego punktu widzenia to zupełnie inne bieguny. Inne technologie, inna budowa matrycy, czyli ogólnie mówiąc, zupełnie inne pomysły na produkcję obrazu. Aby jednak zacząć od omawiania tego, która z nich jest lepsza, warto poświęcić chwilę i zapoznać się chociażby z podstawami budowy jednego i drugiego rodzaju telewizora.

Przeczytaj też: 9 powodów, dla których warto kupić nowy telewizor

Czym jest OLED?

Technologia OLED to zupełnie nowa technologia produkcji obrazu. Faktycznie, dostępna jest na rynku od kilku lat, jednak w stosunku do dobrze znanych telewizorów z wyświetlaczami LCD (pierwszy powstał w 1964 roku) jest to dopiero dziecko, jeszcze nieco niezdarnie stąpające po mocno nasyconym rynku.

Pierwszy wyświetlacz OLED zademonstrowany został przez firmę Sony w 2007 roku, a pierwsze telewizory masowo sprzedawane do klientów indywidualnych to OLED-y LG zaprezentowane dopiero w 2017 roku.

Ogromną różnicą w stosunku do telewizorów LCD jest to, że OLED-y nie potrzebują lampy podświetlającej matrycę; ta wykonana jest z diod elektroluminescencyjnych wytworzonych ze związków organicznych.

Bezpośrednie wytwarzanie światła oraz doskonała jakość kolorów, jaką tworzą diody elektroluminescencyjne, sprawiają, że tego typu wyświetlacze oferują bardzo naturalne kolory, mocną czerń i znikomą ilość zniekształceń. Spokojnie można powiedzieć, że technologia OLED wprowadziła rewolucję na rynku telewizorów.

Czym jest QLED?

W przypadku popularnych QLED-ów nie można już powiedzieć o rewolucji, a bardziej o naturalnej ewolucji istniejącej i dobrze znanej technologii.

Od strony czysto technicznej jest to technologia LCD oparta na podświetleniu LED, wykorzystująca jednak dodatkowe filtry. Te składają się z kwantowych kropek (Quantum Dots), które powodują lepsze odwzorowanie barw oraz pozwalają na uzyskanie większej jasności.

Samsung twierdzi, że dzięki takim zabiegom doprowadził technologię LCD do perfekcji, unikając jednocześnie wad nowej i dopracowywanej dopiero technologii OLED.

Przeczytaj też: 5 wad dużych telewizorów

OLED - Zalety i wady

Nowa technologia, nowe możliwości, nowa jakość i nowe problemy. Żaden sprzęt elektroniczny nie uchronił się jeszcze przed problemami wieku dziecięcego, podobnie jest z OLED.

Z drugiej strony tacy wielcy producenci jak LG, SONY, Panasonic czy Philips nie inwestowaliby w te rozwiązania, gdyby rzeczywiście nie oferowały widocznych korzyści. Jakie wady i zalety znajdziemy w OLED-ach?

Zalety telewizorów OLED

 • Idealna czerń - jest to niezaprzeczalny fakt. Dzięki temu, że matryca OLED nie wymaga stałego podświetlenia, to czarny kolor realizowany jest po prostu przez wyłączenie danej części pikseli. Dlatego uzyskujemy idealnie mocną czerń, efekt nie do osiągnięcia przez inne wyświetlacze.

 • Nieskończony kontrast - jest to oczywiście wynik tej idealnej czerni. Kontrast jako stosunek maksymalnej jasności do pełnej czerni wychodzi nieskończony, ponieważ czerń jest nieskończona. Ten efekt rzeczywiście widać, szczególnie przy najwyższej jakości filmach z HDR i szeroką rozpiętością tonalną.

 • Szybkość reakcji - niezależnie działające piksele potrafią się niesamowicie szybko włączać i wyłączać, nie potrzeba specjalnego czasu dla odświeżania całej matrycy, ponieważ wszelkie jej elementy działają niezależnie. Dlatego OLED to bardzo dobre rozwiązanie do szybkich materiałów wideo.

 • Naturalne kolory - diody organiczne to zdecydowanie dobra podstawa do wysokiej jakości matryc telewizorów. Każdy piksel składający się z trzech diod RGB lub czterech RGBW tworzy mocne kolory bez zbędnych filtrów, podświetleń, bez uzależnienia od lampy matrycy. To wszystko sprawia, że wyświetlane obrazy są bardzo naturalne.

 • Szerokie kąty widzenia - konstrukcja matrycy OLED pozwala na dobre odwzorowanie kolorów nawet pod dużymi kątami. Dlatego nie ma dużego znaczenia to, czy siedzisz bezpośrednio przed telewizorem, czy może patrzysz na niego z boku. Kolory pozostają niezmienione.

Wady telewizorów OLED

 • Przeciętny poziom jasności - to jest fakt. Póki co producentom nie udało się stworzyć matryc oferujących tak wysoką jasność jak LCD lub konkurencyjne QLED-y. Dlatego w jasnych pomieszczeniach, przy jaskrawych scenach lepiej widoczny będzie obraz na starej już technologii LCD.

 • Możliwość wypalania się pikseli - jest to temat już niemal kultowy. Zwolennicy OLED-ów nie widzą problemów, jednak przeciwnicy uważają, że to słynne wypalanie wręcz dyskwalifikuje OLED-y z jakiegokolwiek użytkowania. Fakt jest taki, że rzeczywiście po długim czasie wyświetlania tego samego obrazu mogą pojawić się tzw. “wypalenia” pikseli, czyli cienie, powidoki, które pozostaną w tych miejscach nawet na stałe. Dlatego producenci OLED-ów z jednej strony z coraz lepszym skutkiem pracują nad systemami przeciwdziałającymi wypalaniu się matrycy, z drugiej zaś informują, że OLED nie jest dobrym rozwiązaniem jako monitor informacyjny albo komputerowy.

zalety i wady OLED inforgrafika

QLED - Zalety i wady

Pomimo zapewnień Koreańczyków, że QLED to idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników, tu także można wyliczyć i plusy, i minusy.

Zalety telewizorów QLED

 • Wysoka jasność matrycy - zdecydowany plus dla technologii QLED. Dobrze sprawdzi się w jasnych pomieszczeniach przy dużym nasłonecznieniu. Wysoka jasność matrycy zdecydowanie pomaga przy odwzorowaniu materiałów HDR.

 • Mocne nasycenie kolorów - wynika oczywiście z wysokiej jasności, dlatego do animacji lub wyświetlania komunikatów w jasnych pomieszczeniach QLED będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

 • Wszechstronność użytkowania - ta wynika z braku jakichkolwiek przeciwwskazań użytkowania. Nie jest ważne, czy chcesz oglądać filmy, grać godzinami w gry, czy może użyć tego telewizora jako wyświetlacza w firmie do tabelek czy grafik. QLED jest w pełni wszechstronnym urządzeniem.

 • Szerokie kąty widzenia - dzięki zastosowanym filtrom z kwantowych kropek kąty widzenia znacznie się zwiększyły w stosunku do popularnych telewizorów LCD. Podobnie jak w OLED-ach nie ma znaczenia, skąd patrzysz na ekran. Kolory pozostają praktycznie bez zmian.

Wady telewizorów QLED

 • Niższy poziom czerni - trzeba pamiętać, że pomimo nowej nazwy i unowocześnienia technologii, ciągle jest to matryca ciekłokrystaliczna wymagająca tylnego podświetlenia. Takie rozwiązanie nigdy nie gwarantuje pełnej czerni. Zawsze będzie to bardzo ciemny granat lub mocne szarości. W porównaniu z OLED-em pod tym względem jest widocznie gorzej.

 • Przeciętny naturalny kontrast - wynika on również z tylnego podświetlenia. Dzięki wysokiej jasności i systemom lokalnego wygaszenia specyfikacje brzmią obiecująco, jednak na żywo widać mniejsze zróżnicowanie barw, odcieni i kontrastów.

zalety i wady QLED infografika

Co wybrać - OLED czy QLED? Podsumowanie

Pomimo oczywistych plusów jednej i drugiej technologii nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest lepsza. Na pewno dla innych użytkowników, mających odmienne potrzeby, wynik tej batalii może być inny.

 • Osobiście pomimo pewnych wad jestem fanem OLED-ów i wiem, że wielu prawdziwych kinomaniaków nie widzi wobec nich jakiejkolwiek konkurencji. Przeważają tu niesamowicie naturalne kolory oraz ta słynna doskonała czerń.
 • Jednak dla użytkowników, którzy szukają bardziej uniwersalnego sprzętu, zarówno do filmów, jak i do gier lub do oglądania w jasnych pomieszczeniach, ciekawą alternatywą może być QLED jako sprzęt jaśniejszy i bardziej uniwersalny.

Zobacz kolejny pojedynek: Projektor czy telewizor? Co wybrać?


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem