Komentarze: 1 ; Głosów: 6

Autor: Maciej Turalski
Data publikacji: 15-07-2019 09:35
Data modyfikacji: 13-08-2021 15:32

Projektor czy telewizor - Co wybrać?

Telewizor, a może projektor? Co lepiej się sprawdzi przy wyświetlaniu cyfrowych treści w domowym zaciszu? Postanowiliśmy przeanalizować ten pojedynek i wskazać Ci mocne oraz słabe strony obu urządzeń, żebyś wiedział, które z nich lepiej wybrać.


Coraz lepsza jakość telewizji, ogromna oferta filmów i seriali w internecie i bardzo łatwy dostęp do wysokiej jakości filmów. To wszystko sprawia, że nasz obecny telewizor nie oferuje już wystarczającej jakości albo po prostu staje się za mały.

Z pewnością w momencie, gdy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego urządzenia, myślimy, czy lepszy będzie telewizor, czy może projektor? Z pewnością jedno i drugie z nich ma swoje zalety, jak i wady. W poniższym artykule przedstawię mocne i słabe strony obu rozwiązań oraz opiszę, które dla kogo będzie najbardziej odpowiednie.

Czy warto rozważyć projektor zamiast telewizora?

Telewizor znajdziemy w prawie każdym domu. Szukając dla siebie odpowiedniego modelu, rozważamy nad jego jakością, wielkością czy dostępnymi funkcjami. Możemy też przemyśleć, czy zamiast telewizora nie lepiej wybrać projektor. Przecież otrzymujemy dzięki niemu znacznie większy obraz i ten kinowy charakter.

Czy projektor może zastąpić telewizor? Może, lecz nie w każdym przypadku. Dokładniej opisze to w dalszej części tekstu, jednak najpierw zastanówmy się nad głównymi zaletami i wadami jednego i drugiego urządzenia.

nowoczesny telewizor to konkurent projektorów

Zalety i wady telewizorów

Najbardziej oczywisty wybór do oglądania telewizji, filmów czy grania w gry. Telewizorów na rynku jest mnóstwo, a ceny coraz niższe. Dodatkowo oprócz możliwości oglądania telewizji, oferują też mnóstwo opcji podłączeń do zewnętrznych urządzeń oraz połączenie z internetem i bezpośrednie odtwarzanie z aplikacji streamingowych - Netflix, Youtube czy HBO Go.

Telewizory i ich systemy SMART TV służą też do przeglądania materiałów z dysków przenośnych, sieciowych, potrafią łączyć się z urządzeniami mobilnymi przez sieć, a najbardziej zaawansowane wyposażone są w systemu sztucznej inteligencji wraz ze sterowaniem głosowym.

Obraz telewizora to również dużo zalet, ponieważ niezależnie od otoczenia czy naświetlenia świeci takim samym mocnym światłem. Warunki zewnętrzne nie wpływają na jakość generowanego obrazu. Możemy oglądać zarówno przy pełnym zaciemnieniu, jak i w dzień. Dlatego sprawdzi się jako urządzenie dla kinomaniaków, jak i do codziennego oglądania, na przykład materiałów informacyjnych czy programów kulinarnych.

Do pewnych wad zaliczyć można wielkość, ponieważ w przyzwoitych dla przeciętnego Kowalskiego pieniądzach można kupić telewizor o przekątnej nie przekraczającej 65 cali. Powyżej tej wielkości robi się to spory wydatek, a powyżej chociażby 80 cali mamy do czynienia z ceną porównywalną do średniej klasy samochodu.

Zobacz też: 9 powodów, dla których warto kupić nowy telewizor

Zalety i wady projektorów

Projektor to urządzenie wydawałoby się bardziej profesjonalne, dla prawdziwych kinomaniaków. Jak jest naprawdę?

Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią film na dużym ekranie i chcą taki mieć u siebie w domu. Projektor to praktycznie brak ograniczeń wielkości obrazu. Kupując jedno urządzenie bez problemu możemy wyświetlić obraz o przekątnej zarówno 80, jak i 150 cali, wystarczy wyregulować obiektyw lub oddalić projektor od ekranu.

Telewizory są w tym dużo mnie elastyczne, a sporo osób niepotrzebnie przesadza z wielkością ekranu, potem narzekając na wady dużych telewizorów.

Dodatkowo obraz z projektora jest bardziej naturalny i łatwiej przyswajalny dla naszego wzroku. Urządzenie to nie świeci nam prosto w oczy, oglądamy obraz odbity, dzięki czemu możemy spędzić więcej czasu na oglądaniu seansów bez zmęczenia naszych oczu. 

Trzeba też przypomnieć wszystkim fanom kina, że wszelkie filmy produkowane są właśnie pod projektory kinowe. Dlatego ostateczne dostrojenie obrazu odbywa się również na projektorach, więc to właśnie projektor jest naturalnym urządzeniem do odtwarzania filmów w jakości takiej, jaką zamierzył sobie reżyser.

projektor podczas pracy

Projektor to też idealne urządzenie dla wszystkich tych, którzy lubią oglądać filmy czy wydarzenia sportowe w większym gronie, ponieważ duży obraz po prostu lepiej się ogląda.

Ostatnia kwestia to mobilność, większość projektorów to urządzenia stosunkowo nieduże o wadze nie przekraczającej pięciu kilogramów. Łatwo taki sprzęt zabrać do znajomych, na domówkę lub nawet na działkę i wyświetlić duży obraz na dowolnej ścianie.

Projektory to również minusy, światło odbite nie jest tak mocne jak w telewizorze, więc w dzień będzie słabo widoczne. Dodatkowo projektor to urządzenie do wyświetlania obrazu i w większości przypadków nie posiada wbudowanych głośników, trzeba pomyśleć o zewnętrznym systemie. 

Projektory zazwyczaj nie posiadają systemów SMART TV, jest to na razie rzadkością, dlatego trzeba wyposażyć się w dodatkowe urządzenia do wyświetlania treści internetowych. 
Krytycy zarzucają projektorom również stosunkowo drogie utrzymanie, czyli konieczność wymiany lampy co kilka tysięcy godzin.

Samo podłączenie projektora wydawałoby się proste, wystarczy podłączyć do prądu, podłączyć komputer czy odtwarzacz i działa. Jednak pełen efekt uzyskujemy dopiero po zainstalowaniu dodatkowego ekranu, okablowania i podłączeniu projektora do systemu kina domowego. Jest to znacznie bardziej kłopotliwe niż wyciągnięcie z pudełka telewizora i postawienie go na szafce lub stoliku RTV.

Zobacz koniecznie: OLED czy QLED? Co lepsze?

Co lepsze - Projektor czy telewizor? Werdykt

Jak przeczytaliście powyżej, jedno i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety, dlatego część odbiorców doceni projektory za duży obraz, inni zaś będą obstawali za telewizorami, za to, że są to urządzenia bardziej uniwersalne i zdecydowanie łatwiejsze w korzystaniu. 

Nie da się zatem jednoznacznie ocenić, które z urządzeń jest lepsze. Warto jednak się zastanowić, do jakich zastosowań lepiej sprawdzi się projektor, a do jakich telewizor.

  • Telewizor to najlepsze urządzenie do oglądania codziennej telewizji oraz różnych rodzajów materiałów. Przecież nie zawsze oglądamy filmy akcji, czasami lubimy mocno kolorystyczne programy o zwierzętach, a czasami po prostu oglądamy programy informacyjne. Łatwo też włączyć dzieciom bajki lub jakieś teledyski podczas domówki. Przy tym wszystkim warto jednak wiedzieć, jak wybrać telewizor, bo ich rynek jest ogromny.
  • Na projektorze niby to wszystko również jest możliwe, jednak głównym jego zastosowaniem jest oglądanie filmów na dużym ekranie w zaciemnionym pomieszczeniu. Faktycznie, producenci zauważyli potrzebę zwiększenia uniwersalności swoich urządzeń, kierują je np. do graczy lub fanów sportu, gdzie zwiększają czasy reakcji lub zmniejszają maksymalnie Input Lag. Przekonują też, że projektor sprawdzi się w jasnych pomieszczeniach, zwiększając moc instalowanej lampy. Jednak nigdy nie będzie to ten sam efekt jak w nowoczesnych telewizorach.

Dla kogo projektor, a dla kogo telewizor?

No właśnie, tu dochodzimy do sedna sprawy. Wnioskując z powyższego tekstu, można powiedzieć, że dobrze byłoby mieć jedno i drugie urządzenie.

  • Telewizor dobrze nadaje się do oglądania w dzień, do wyszukiwania materiałów w internecie, ma wbudowane głośniki i nie trzeba go jakoś specjalnie instalować.
  • Projektor to dobre rozwiązanie na wieczór, gdy zasiadamy na czas oglądania filmu lub jakiegoś wydarzenia sportowego.
  • Musicie pamiętać, że telewizor nie zastąpi projektora, a projektor nie zastąpi telewizora. 
  • Jeśli szukacie urządzenia, które będzie miało w sobie wszystko, które ma pracować wiele godzin w ciągu dnia i wyświetlać różne rodzaje materiałów, to najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie telewizor.
  • Jeżeli jednak nie szukasz kompromisów i zależy Ci albo na dużym ekranie, albo na filmowym klimacie, bez wahania zastanów się nad projektorem.

    


Komentarze
Komentarzy: 1

Autor: Kris.B 23-08-2019 18:16:46
Oj tam Oj Tam czasy gdzie Projektor działał idealnie wieczorem już dawno minęły teraz nawet budżetówki za 2K Dają rade w dzień bez potrzeby zasłaniania itd. Wadą jest Głośność,ekran żeby wycisnąć z Projektora wszystkie soki + Jak dla mnie Input lag pod Pc

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem