9 powodów, dla których warto kupić nowy telewizor

Komentarze: 0 ; Głosów: 8

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 08-07-2019 10:31
Data modyfikacji: 15-11-2020 20:43

9 powodów, dla których warto kupić nowy telewizor

Kiedy warto kupić nowy telewizor? Czy zawsze powinna być to konieczność, bo stary odbiornik jest już do niczego? A może lepiej przymknąć oko i męczyć się z przestarzałym telewizorem? Sprawa jest mocno subiektywna, ale wierzę, że mój artykuł pozwoli Ci się upewnić w tym, czy nalezy już wymienić swój TV.


Telewizory należą do sprzętu RTV, który jest bardzo popularny. A popularny jest głównie dlatego, że dość często wymieniamy urządzenie na nowe. Oczywiście wciąż są osoby, które takiego zakupu dokonują np. raz na 5-6 lat. Ale może nie warto tyle czekać? Czy są jakieś oznaki, że nadszedł już czas na nowy Smart TV? Postanowiłem to przeanalizować.

Zbyt mała przekątna

Absolutnie jeden z głównych powodów, dla których warto sprawić sobie nowy telewizor. Gdy przekątna jest zbyt mała w stosunku do odległości, w której oglądasz telewizję, staje się to po prostu niewygodne.

Jaki jest sens w przybliżaniu telewizora na siłę lub zmienianiu swojej pozycji względem niego? Mało komfortowe, prawda?

A starą zasadą przy zakupie TV jest ta, według której powinno się zdecydować na jak największą przekątną. Choć we wszystkim należy zachować też umiar, bo nie ma co kupować 70-calowego giganta do małego pokoiku. Pamiętaj, że wszelkie porady znajdziesz w artykule o tym, jak wybrać telewizor.

Przydatny okaże się też artykuł o dość nietypowym temacie - 5 wad dużych telewizorów. Tak, z jednej strony warto wybrać jak największy TV, ale z drugiej musi być dopasowany do metrażu i odległości, z której oglądasz cyfrowe treści. Inaczej niepotrzebnie przepłacić i narazisz się na inne niedogodności, które opisał w przed chwilą podrzuconym poradniku.

A jeżeli zależy Ci na bardzo dużych przekątnych, lecz odstraszają Cię ceny tak wielkich TV, to rozważ projektor. W artykule projektor czy telewwizor analizujemy ten pojedynek, bo to też całkiem ciekawa sprawa.

Zbyt niska rozdzielczość

Kolejny aspekt, który co prawda zaczepia o indywidualne preferencje i specyfikę Twojego obecnego telewizora, ale nie można go ominąć.

Jeżeli format HD jest u Ciebie niższy niż Full HD, to odrazu zaznaczaj ten punkt jako dobry powodów do wymiany telewizora.

A jeżeli korzystasz z Full HD, to rozważ, jak często oglądasz materiały w wyższej jakości. Może dopiero zamierzasz z nich korzystać, np. za pomocą Netflixa 4K?

Pamietaj też, że nowoczesne telewizory często oferują sprytne skalowanie obrazu. Polega to na tym, że zwiększają jakość obrazu nadawanego w rozdzielczości niższej niż maksymalna, którą obsługuje TV. I wtedy zakup modelu 4K UHD będzie miał sens nawet przy oglądaniu zwykłej telewizji naziemnej.

Niska jakość obrazu

Rozdzielczość to jedno, ale z jakością obrazu wiąże się masa parametrów. Głębia czerni, jasność, kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia, równomierność podświeltenia, ale też częstotliwość odświeżania - jest tego pełno.

Przeanalizuj obraz, który generuje Twój telewizor. Jeżeli pojedziesz gdzieś na zakupy, to wstąp do jakiegoś elektromarketu i zobacz, jaki obraz oferują nowoczesne telewizory. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy sceny w ciemnych sceneriach są dobrze widoczne?
  • Czy kolory Cię zadowalają swoją naturalnością?
  • Czy kąty widzenia są odpowiednio szerokie?
  • Czy płynność matrycy daje radę przy dynamicznych scenach lub oglądaniu wydarzeń sportowych?
  • Czy matryca jest równomiernie podświetlona?

Warto z chłodną głową ocenić jakość obrazu i porównać z kilkoma telewizorami z nowszych linii produktowych. A jeżeli Twój obecny TV zawodzi w większości tych cech, to nie męcz się z nim dłużej.

Do zmiany może też nakłonić Cię chęć nabycia telewizora z nowocześniejszą technologią. Warto wtedy przeczytać ciekawy artykuł: OLED czy QLED? Właśnie te dwa rozwiązania przykuwają największą uwagę internautów.

nowo kupiony telewizor spoczywa na stoliku rtv

Brak Smart TV

Wiele osób wciąż powtarza, że wcale nie potrzebuje aplikacji i funkcji Smart TV - zazwyczaj do momentu, w którym sami nie skorzystają z dobrodziejstw szerszej funkcjonalności.

Wyszukiwanie głosowe, szybki dostęp do popularnych serwisów z filmami, muzyką, jak i społecznościowych, przeglądarka internetowa, obsługa technologii bezprzewodowych typu Wi-Fi czy Miracast - długo mogę wymieniać korzyści, które niosą za sobą platformy Smart TV.

Pod ten punkt mogę podczepić właściwie wszelkie funkcje sieciowe i multimedialne, których brakuje w Twoim telewizorze i które mogą stanowić powód wymiany swojego okna na świat.

Złącza, których brakuje

Przestarzałe lub bardzo budżetowe telewizory często nie zachwycają pod względem zestawu wejść i wyjść. Potem może się okazać, że chcesz pod telewizor podłączyć kilka urządzeń zewnętrznych, ale nie da rady, bo np. jest tylko jedno HDMI. To kolejny powód, dla którego warto wymienić TV na nowy.

Obciachowy design

To już może i mniej praktyczny powód, ale dla niektórych równie ważny. Wiadomo, jak wyglądają nowoczesne TV. Są ultra smukłe, nazywane często slimami, mają cieniutkie ramki, eleganckie, minimalistyczne podstawy. Nawet piloty wyglądają często imponująco.

A jak wygląda Twój telewizor? Jeżeli eksponujesz go w salonie, w którym często przyjmujesz gości, to nie może być tak, że się go wstydzisz. Chęć postawanie na stoliku RTV czegoś smuklejszego i ładniejszego stanowi kolejny powód na TAK dla wymiany telewizora.

Niezadowalająca jakość dźwięku

To w zasadzie wspólny problem nawet dość dobrych telewizorów. Ich płaskie konstrukcje wyglądają oszałamiająco, ale ograniczają możliwości audio. Mimo wszystko z przestarzałymi telewizorami jest jeszcze gorzej.

Sam się z tym zmagałem, i to przy słuchaniu dialogów czy programów informacyjnych. Wszelkie treści cyfrowe muszą być dobrze słyszalne. Jeżeli jest inaczej, to wymień jak najszybciej swój TV.

Wiele osób powie pewnie teraz, że da się to obejść. Rozwiązaniem jest przecież soundbar czy jakiś inny sprzęt audio. Niby tak, ale czy warto inwestować większą kwotę w opcjonalne urządzenie audio, żeby podłączyć je do słabego telewizora? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć już sam. Według mnie lepiej kupić nowszy odbiornik, a w przyszłości i tak pomyśleć o listwie dźwiękowej czy kinie domowym.

Atrakcyjne promocje

Też dość dobry powód na TAK dla zakupu nowego telewizora. Wypada jednak, żeby szedł w parze z czymś z poprzednich punktów, ale obstawiam, że czytasz ten artykuł głównie dlatego, że Twój obecny TV już Cię irytuje swoimi brakami.

W każdym razie chodzi o promocje, np. z okazji Black Friday, podczas których często można wyrwać sprzęt RTV dużo taniej lub dostać znaczące rabaty przy zakupie kilku urządzeń.

Wizja sprawienia sobie nowego sprzętu z jednoczesnym zaoszczędzeniem kasy jest całkiem atrakcyjna, prawda?

Awaria/usterka obecnego telewizora

Na koniec chyba najbardziej oczywisty powód. Chodzi o jakąś usterkę, np. wypalony piksel, gdy gwarancja na TV już dawno się skończyła. Ewentualne naprawy często są po prostu nieopłacalne, więc zostaje wymiana sprzętu na nowy.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, kiedy warto kupić nowy telewizor. Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne powody, to podziel się nimi w komentarzu poniżej. Twoje uwagi mogą wzbogacić ten artykuł i pomóc innym w podjęciu decyzji zakupowej.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem