Komentarze: 0 ; Głosów: 4

Autor: Aleksander Gałąska
Data publikacji: 15-07-2019 17:52
Data modyfikacji: 18-07-2019 12:37

DVB-T2 coraz bardziej realne? Nowe badanie rynku

Chcesz oglądać telewizję naziemną w DVB-T2? Może cię czekać wymiana telewizora. Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej niesie ze sobą wiele korzyści, ale i oznacza, że część starszych teleodbiorników może nie być do niego dostosowana. 


Jak podają eksperci (Związek Cyfrowa Polska w raporcie przygotowanym na potrzeby Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) -  7 milionów na 11,5 miliona telewizorów sprzedanych przez ostatnie 5 lat na rynku polskim pozwala na odbiór DVB-T2. Do 2021 roku sprzęt pozwalający na korzystanie z nowego standardu telewizji naziemnej znajdzie się już w 90% domów.

Jakie zmiany niesie ze sobą DVB-T2?

Tym, co sprawi, że warto będzie w przeciętnym domu inwestować w nowe telewizory, aby móc odbierać sygnał DVB-T2, jest przede wszystkim wyższa jakość. Ten standard pozwala na obsługiwanie dodatkowych ścieżek dźwiękowych i nowoczesnego formatu obrazu, czyli HFR. Zwiększa liczbę klatek na sekundę, co poprawi wrażenia na przykład z oglądania transmisji sportowych.

Oprócz tego DVB-T2 oznacza także wysoką rozdzielczość odbieranego wideo, a także więcej kanałów na multipleksach telewizji naziemnej (liczba multipleksów może zwiększyć się do 5, a nawet do 6). W jaki sposób mają sobie jednak radzić ci, których urządzenia nie zostały przystosowane do pracy z nową technologią? Przede wszystkim zakupując specjalny dekoder. W każdym razie prezes Cyfrowej Polski jest dobrej myśli:

- Tylko niewielka część konsumentów będzie musiała dokupić specjalne dekodery, które umożliwią im odbiór. Podobnie jednak działo się, gdy w 2013 r. wyłączano sygnał telewizji analogowej. Wtedy proces ten nastąpił bardzo sprawnie – wypowiedział się Michał Kanownik.

Zobacz też: Jak wybrać telewizor?

Kiedy pojawi się DVB-T2?

Prawdopodobnie już niedługo. W części telewizorów zakupionych w ciągu ostatnich 5 lat moduł DVB-T2 może być nieaktywny. Wszystko dlatego, że dotychczas w naszym kraju brakowało wytycznych. To się jednak zmieni dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Cyfryzacji planowanemu na 1 grudnia.

Według strategii regulacyjnej z 1 marca 2018 roku najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku (z możliwością przesunięcia do 2022) kraj powinien zwolnić pasmo 700 MHz na rzecz rozwoju 5G, co obetnie usługi naziemnej telewizji cyfrowej. Można więc założyć, że w okolicach 2022 zacznie się stopniowe przystosowywanie istniejących multipleksów do nowej technologii i budowa nowych.

źródło: cyfrowapolska.org; krrit.gov.pl.

Przeczytaj również:


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem