Komentarze: 0 ; Głosów: 1

Autor: Aleksander Gałąska
Data publikacji: 09-09-2019 13:55
Data modyfikacji: 12-09-2019 18:57

Mały telewizor 8K Samsunga - Q950R 55 cali

Na targach IFA Samsung przedstawił 55-calowy model telewizora 8K. To jeden z najmniejszych sprzętów o tej rozdzielczości na rynku. Producent wypakował go nowoczesnymi technologiami znanymi z innych, większych i droższych urządzeń tej serii telewizorów.


W kontekście niedawnej prezentacji największego na rynku telewizora OLED od LG propozycja Samsunga wygląda na kontrofertę skierowaną dla miłośników mniejszych rozwiązań i mieszkańców niewielkich przestrzeni. Większość 55-calowych ekranów zadowala się rozdzielczością 4K. Model Samsung Q950R zaoferuje jednak dużo większą gęstość pikseli na cal.

Jaki jest Samsung Q950R 55 cali?

Nowa propozycja od Samsunga nie ma co prawda systemu dźwiękowego przeznaczonego dla audiofili jak zaprezentowane na IFA telewizory Philips OLED. Producent za to dodał do niego system Dialog Enhancement poprawiający jakość, jak sama nazwa wskazuje, dialogów. Za tym stoi nowoczesny procesor Quantum Processor 8K AI, którego głównym zadaniem jest dostarczanie obrazu świetnej jakości.

Przede wszystkim ekran jest w stanie uzyskać prawdziwą rozdzielczość 8K - 7680 x 4320 pikseli. Bez sztucznego przeplatania i kompromisów. Poza tym, w przypadku gdy wyświetlany przez ciebie obraz nie obsługuje takiej rozdzielczości, urządzenie jest w stanie go do niej podbić. Wszystko za sprawą technologii AI Upscaling bazującej na milionach zdjęć przechowywanych w bazie danych.

Oprócz tego ten telewizor wspiera HDR 10+. To system pozwalający na odpowiednią regulację jasności i barw, tak aby jak najrealistyczniej odtworzyć kontrast poszczególnych scen. Wersja zastosowana w tym modelu jest jednak nieco gorsza od 75, 82 i 98-calowego - w tym przypadku to Quantum HDR3000.

Zobacz też: Jak wybrać telewizor?

Urządzenie stworzono we wspieranej przez Samsunga technologii QLED, mającej być alternatywą dla OLED-ów. Nie zapewni co prawda nieskończonych kontrastów i idealnej czerni, ale uzyska świetne kolory dzięki Kropkom Kwantowym. O kontrast zadba z kolei technologia Direct Full Array 16x, która podświetla precyzyjnie wybrane obszary ekranu, dzieląc obraz na wiele indywidualnie pracujących stref.

To urządzenie wspiera również typowe technologie kojarzone z inteligentnymi ekranami. Można nim sterować za pomocą głosu. Poprzez Bixby, Alexę lub Google Assistant użytkownik może też sterować inteligentnymi urządzeniami takimi jak lodówka lub system oświetlenia.

Miłym dodatkiem jest Ambient Mode. Telewizor nie będzie już stanowił wyłącznie czarnej dziury w twoim salonie. W trybie wygaszenia może zaprezentować najważniejsze informacje, emulować obiekty dekoracyjne, pokazywać galerię zdjęć i obrazów, a nawet udawać po prostu wzór tapety.

Ile kosztuje taka przyjemność? Cena nie należy do najniższych i z pewnością wyeliminuje większość kupców, którzy nie mają wielkiej potrzeby na zakup urządzenia z ekranem o takiej rozdzielczości. Jak przystało na flagowca, za ten model trzeba będzie zapłacić 4000 euro, co przekłada się na około 17,3 tysiąca złotych. Jeżeli taka cena do ciebie nie przemawia, poszukaj urządzeń z podobnymi technologiami w naszej porównywarce telewizorów.

Zobacz też:

Źródło: Samsung.com


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem