Komentarze: 0 ; Głosów: 2

Autor: Aleksander Gałąska
Data publikacji: 02-09-2019 13:47
Data modyfikacji: 06-09-2019 16:58

Znamy standardy telewizorów 8K

Pojawiły się nowe standardy telewizorów 8K. Stowarzyszenie stworzone z myślą o tym typie urządzeń z wyższej półki cenowej i rozdzielczościowej przygotowało szereg reguł, do których powinni dostosować się producenci. To w zasadzie zestaw parametrów, które mają cechować telewizor tego typu.


Jakie standardy wyznaczyło stowarzyszenie dla telewizorów 8K? Wśród nich są podstawy podstaw. Rozdzielczość (oczywiście), klatki na sekundę, jasność ekranów, obsługiwane kodeki i interfejs. To jednak tylko publicznie podane dane - jest jeszcze szereg innych szczegółów, które znane są członkom stowarzyszenia.

Jakie będą “standardowe” telewizory 8K?

Według standardów Stowarzyszenia 8K telewizor spełniający wymogi powinien mieć możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli. Warto wspomnieć, że może to być wartość osiągnięta sztucznie - na przykład za pomocą ditheringu. Poza tym ten obraz nie może być wyświetlany byle jak - powinien być płynny, przynajmniej w 24, 30 lub 60 klatkach na sekundę.

Urządzenia powinny być przy tym wyposażone w wejście HDMI 2.1. To pozwoli na osiągnięcie 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 8K. Oprócz tego mają również oferować jasność na poziomie 600 nitów i obsługiwać kodek HEVC, czyli H.265 zdolny do kompresowania strumieni UHDTV. To pojawia się też w niektórych sprzętach z naszej porównywarki telewizorów.

Wśród niewymienionych na stronie stowarzyszenia parametrów znajdują się szczegółowe dane dotyczące wydajności i interfejsu. To takie detale jak głębia kolorów, sub-sampling chromatyczny, szczytowa jasność, poziom czerni, gamut kolorystyczny (chodzi o jasność, odcień i nasycenie barw), a także HDR.

Zobacz: Jak wybrać telewizor?

Do organizacji zaliczają się najwięksi z producentów w jakiś sposób związanych z tą branżą. Obejmuje to firmy takie jak Samsung Electronics, Samsung Display, Panasonic, AU Optronics, Hisense czy TCL. Jej cel? Świadomy i stabilny rozwój technologii 8K, a także wyznaczenie standardów pozwalających na stworzenie marki rozpoznawanej przez konsumentów. Na odpowiednich telewizorach pojawi się logo stowarzyszenia.

Zobacz też:

Źródło: 8kassociation.com


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem